umutvehayat

YÜK HÜCRESİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Load cell olarak da adlandırılan yük hücresi, ağır sanayi üretiminden tarıma, hayvancılıktan eğlence sektörüne hatta gündelik ev hayatına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kullanım alanlarına bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Temelde aynı çalışma prensibine dayanan yük hücreleri, farklı alanlara bağlı olarak yük limitleri ve ek özellikler bakımından değişiklik gösterebilirler. Dolayısıyla bir yük hücresi almadan önce kullanım alanını belirlemeniz faydalı olacaktır.
Yük Hücresi Sistemlerini Diğer Ağırlık Sistemlerinden Ayıran Özellikler Nelerdir?
Basit bir çalışma prensibine sahip olan yük hücresi çeşitleri temel olarak basınç üzerinden ölçüm yapmaktadır. Platforma uygulanan basınç sonucunda elde edilen değerler kg bazında ölçümlere dönüştürülür. Nesnelerin ağırlğı elektrik devreleriyle direnç değerine dönüştürülür ve bu değerler belli parametrelerle ağırlık ölçüsünü belirler.

Yük Hücresi Çeşitleri Neye Göre Belirlenir?
Kullanım alanı, yük hücresi modellerini belirleyen temel etkendir. Nitekim farklı kullanım alanlarında farklı ağırlık limitleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, evlerde kullanılan elektronik basküllerle sanayi üretiminde kullanılan ve 2000 tona kadar ölçüm yapabilen ağırlık ölçüm sistemleri yük hücresi kategorisindedir. Fakat kullanım ihtiyaçlarına göre fonksiyonları ve ağırlık limitleri farklı parametrelerde belirlenmiştir.
Ek özellikler de yük hücresi çeşitleri konusunda belirleyicidir. Bazı modeller sadece ölçüm yapmayarak aksiyon oluşturma özelliğine sahiptir. Nitekim yük hücresi çeşitleri sinyal dönüştürücüler yoluyla farklı cihaz ve sistemlerle entegre edilebilmektedir. Alarm ve aksiyon oluşturan entegrasyon sistemleriyle ağırlık ihlâli durumunda hızlı bir şekilde önlem almak mümkündür.
Başlıca Yük Hücresi Çeşitleri Nelerdir?
· Ev Tipi Çeşitler: Kilo ölçümü için kullanılan elektronik basküller bu kategoride en çok bilinen cihazlardır. Mutfaklarda kullanılan hassas elektronik kantarlar da yük hücresi kategorisindedir.
· Sanayi Üretimi: Sanayi alanında birçok farklı load cell modeli kullanılır. Üretimin doğru miktarlarda yapılmasını, tedarik edilmesini sağlamak için ağırlık limitleri titizlikle ölçülmelidir. Yük hücreleri üretim bandında, tedarik aşamasında ve üretimin birçok farklı bölümünde kullanılmaktadır.
· Taşımacılık/Lojistik Sektörü: Yük ihlâlini ve buna bağlı olarak gelişen kazaları önlemek için aks kantarı olarak bilinen yük hücreleri kullanılmaktadır.
· İnşaat Sektörü: Asansörlere entegre edilerek kullanılan load cell modelleri inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu modeller yük ihlali durumunda uyarı ve aksiyon oluşturarak güvenlik sağlamaktadır.
Comment
Suggested
Recent