0
Following
1
Follower
0
Boost

پوشال های مورد استفاده در کولرهای تبخیری

همان‌طور که قبلاً نیز در این نوشتار ذکر شد، سیستم‌های HVAC را می‌توان شامل طیف وسیعی از سیستم‌های تهویه مطبوع، ازجمله سیستم‌های خنک‌کننده خانگی تا سیستم‌های بسیار بزرگ و پیچیده صنعتی دانست. به‌طورکلی طراحی یک سیستم تهویه مطبوع مناسب، نیاز به استفاده از اصول موجود در علوم ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت دارد. همچنین لازم به ذکر است که یک سیستم تهویه مطبوع زیرمجموعه‌ای از سیستم HVAC است. در همین راستا لازم به اذعان است که جعبه‌های بزرگی که در قسمت بالای ساختمان‌ها یا ادارات مشاهده می‌شوند، نمونه‌ای از سیستم‌های HVAC هستند. درواقع این بخش‌ها، قسمت‌های قابل‌دیدن سیستم HVAC را تشکیل می‌دهند. از طرفی سیستم گرمایش و سرمایشی که در خانه‌های مسکونی مشاهده می‌شود نیز زیرمجموعه‌ای از سیستم‌های HVAC هستند. این سیستم‌ها ممکن است با سیستم‌های بزرگ تهویه مطبوع و HVAC تفاوت‌هایی داشته باشند ولی در بسیاری از شرایط، مانند اصول پایه، شیوه عملکرد و بازده، دقیقاً مشابه با سیستم‌های بزرگ و تجاری تهویه مطبوع و HVAC عمل می‌کنند. سیستم‌های تهویه مطبوع تمام هوا سیستم تهویه مطبوع تمام هوا تنها سیستمی می‌باشد که می‌تواند تهویه مطبوع و کاملی را فراهم نماید؛ اما از طرفی حجم بالای تجهیزات و کانال‌های آن به‌منظور انتقال هوا همواره جزو عیوب اصلی آن محسوب می‌شود. درواقع در این نوع از سیستم‌ها تهویه به‌وسیله‌ی کانال‌های هوا انجام می‌شود. همچنین لازم به ذکر رویه این سیستم تهویه نیز بدین شکل می‌باشد که سیال ناقل حرارت و برودت را به داخل کویل دستگاه هواساز پمپ می‌کند و هوایی که توسط فن با سرعت از روی این کویل عبور می‌کند سرد یا گرم شده و به‌وسیله کانال‌های هوای سقفی به داخل فضاهای تهویه شونده توزیع می‌شود.

دستگاه چیلر چیست

شاید تا به حال نام چیلر به گوشتان خورده باشد و برایتان سوال پیش آمده باشد که چیلر چیست؟ در رابطه با پاسخ به این سوال باید گفت چیلرها از جمله سیستم‌هایی به حساب می‌آیند که امکان جایگزین کردن آن‌ها با کولرهای آبی و گازی وجود دارد و به طور معمول از آن‌ها به عنوان یک سیستم سرمایشی استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که برای چیلر تنها این کارایی در نظر نگرفته شده و در مصارف صنعتی چون خنک کاری ماشین‌آلات، محصولات و مواد نیز از آن استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که چیلرها بر اساس خصوصیت و ویژگی‌هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، به دو دسته گوناگون چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم می‌شوند. توجه داشته باشید که هر یک از انواع چیلر وظیفه‌ی خنک‌سازی سیال را بر عهده دارند. در ادامه به بررسی هر یک از انواع این محصول می‌پردازیم و به شما در رابطه با طرز کار چیلر نیز اطلاعاتی را می‌دهیم؛ بنابراین اگر به دنبال اطلاعات در رابطه با این موضوع هستید، ادامه متن را از دست ندهید. وظیفه چیلر چیست؟ معمولا چیلر در کنار دستگاه هایی مانند فن کویل و هواساز استفاده میشود و وظیفه چیلر در این فرایند سرد کردن آب و انتقال آن توسط لوله ها به طور مثال به فن کویل است.نکته بسیار مهم در این فرایند بسته بودن مدار آب خنک در چیلر است و به این معناست که آب در این مراحل تبخیر نمیشود. چیلر نوع تراکمی طرز کار چیلر تراکمی به این شکل است که گاز مورد استفاده در دستگاه، ابتدا باید متراکم شود که این متراکم سازی در بخش کمپرسور صورت می‌گیرد. بعد از آن گاز متراکم شده به کندانسور که وظیفه خنک کردن را دارد وارد می‌شود و بعد فرایند تبدیل گاز به مایع خنک اتفاق می‌افتد. این روند به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد؛ یعنی اواپراتور مایع خنک شده را به محیط مورد نظر منتقل می‌کند. در این مرحله مایع داخل دستگاه گرمای محیط اطراف را به خود جذب می‌کند و دوباره تبخیر می‌شود. سپس گاز دوباره به کمپرسور وارد شده و چرخه از سر ابتدا به همان شکل ادامه پیدا خواهد کرد.البته باید متذکر شد که چیلرهای تراکمی بر اساس نوع کندانسور و کمپرسوری که در آن‌ها وجود دارد، به چند دسته گوناگون تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی دسته‌های گوناگون آن می‌پردازیم تا با انواع متنوع این مدل از چیلر آشنا شوید.

آشنایی با داکت اسپلت هوا

17Jun داکت اسپلیت  یا همان اسپلیت‌های کانالی، نوعی از سیستم‌های تهویه مطبوع معتبر می‌باشند که امروزه در بسیاری از پروژه‌های مسکونی، اداری، تجاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها به دلیل ایجاد استقلال دمایی برای هر فضا و تعمیر و نگه‌داری آسان جزو دستگاه‌های پر استفاده در پروژه‌های ساختمانی می‌باشند. داکت اسپلیتاصول کار یک دستگاه داکت اسپلیت تفاوتی با کولر گازی ندارد. در ادامه پس از معرفی کاملتر این دستگاه به بیان نحوه کار، انواع و ظرفیت‌های آن اشاره خواهیم کرد.داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟ داکت اسپلیت ها از دو دستگاه یونیت‌خارجی (اصطلاحا کندانسور یا کمپرسور) و یونیت‌داخلی (هوارسان یا هواساز) تشکیل می‌شوند. این دو یونیت در کنار هم سیکل تبرید تراکمی را تشکیل می‌دهند. رابطه این دو یونیت لوله‌های رفت و برگشت مسی می‌باشد. طبق اصول سیکل تبرید مبرد ابتدا وارد کمپرسور شده و پس از افزایش فشار و دمای آن، وارد کندانسور شده گرمای خود را از طریق کندانسور به محیط بیرون می‌دهد. (لازم به‌ذکر است این دو عملیات در یونیت‌خارجی دستگاه که در پشت‌بام یا تراس ساختمان قرار می‌گیرند، انجام می‌شود.) سپس مایع مبرد که در عملیات کندانسور از حالت گاز فشرده به مایع فشار بالا تبدیل شده است، وارد شیر انبساط یا لوله مویین دستگاه می شود و فشارش به شدت کاهش می یابد. این مبرد اکنون وارد اواپراتور یا همان یونیت داخلی شده و با گرماگیری از هوا باعث خنک کاری می شود. مبردی که اکنون پس از گرفتن گرمای محیط تبخیر شده و به حالت گاز درآمده است، مجددا به کمپرسور برمی گردد تا این سیکل تکرار شود.